Ikona Facebook Kontrast:   normalny wysoki  |  obrazy:   kolorowe czarno-białe  |  Normalny układ strony Szeroki układ strony  |  A- A A+
kontakt: tel. 22 729 89 15   /   e-mail: nok@nok.pl
BIP Ustawienia dostępności

Marzec-tradycje i zwyczaje wielkanocne

Marcowe warsztaty z dziećmi i ich mamami poświęciłyśmy na wykonywanie kwiatów z bibuły(żonkile),pisanek i palm, ale nie tylko. Postanowiłyśmy podzielić się z nimi wiedzą o tradycjach wielkanocnych i symbolach np. pokarmów. Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, podczas, którego symboliczne obrzędy religijne, tradycje ludowe i świat przyrody splatają się w jedną całość.

Jest to święto wesołe, radosne, rodzinne i szczęśliwe, a także wielobarwne, religijne i w pewnym stopniu magiczne. Głównymi tradycjami jest święcenie palm, pokarmów, uroczyste śniadanie wielkanocne z dzieleniem się jajkiem i składaniem sobie życzeń oraz śmigus-dyngus(lany poniedziałek). Prawie każdy rzecz, którą wkładamy do koszyczka na święconkę i potrawy mają dla nas swoje znaczenie-symbol.

Oto niektóre z nich:
-jajka(budzenie się do życia, pomyślność)
-chrzan(siła)
-zajączek(odradzająca się przyroda)
-sól(oczyszczenie domostwa od złego)
-rzeżucha(zdrowie i rodzące się życie)
-baranek(zmartwychwstanie Chrystusa)
-palma(ochrona przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów)
- wędlina(dostatek).

Ozdabiałyśmy więc jajka styropianowe cekinami, guzikami, decoupage oraz gliną, szyszkami i quiliniem. Ponieważ żonkile są zwiastunami wiosny wykonałyśmy dużo tych kwiatów, które włożone do wcześniej zrobionych wazonów metodą decoupage z motywem wielkanocnym posłużą jako ozdoba stołu. Skoro nie tylko pracą się żyje, w naszym przypadku dnia 19.03.2016r. urządziłyśmy śniadanie wielkanocne w gronie bliskich przyjaciół połączone z imieninami Klaudii, dziewczynki związanej ze świetlicą od wielu lat. Były życzenia, kwiaty a także łzy wzruszenia z niespodzianki, na którą w pełni zasłużyła. Na stole znalazły się wspólnie przygotowane potrawy (sałatki: warzywna i owocowa, jajka z majonezem i szczypiorkiem, jaka faszerowane, babeczki, ciasta, wędliny z własnego wyrobu). Dzięki dekoracji stołu kwiatami(żonkile, prymulki) i bukszpanem było bardzo przyjemnie i kolorowo. Jedzenie wszystkim bardzo smakowało.

Mam nadzieję, że zaproszeni goście; Kasia Akram- instruktor NOK, p. Zosia Olszewska-radna Seniorów Gminy, młodzież oraz mamy z dziećmi będą miło to wspominać. Dziękujemy za wspólnie spędzone z nami popołudnie w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze. Po biesiadzie wzięłyśmy się za wspólne wykonanie palm. Kwiaty, bazie, gałązki zielonego bukszpanu i tui, kolorowe trawy i kłosy zbóż posłużyły nam do ich zrobienia. Zarówno dla mnie jak i uczestników spotkania to niezapomiane popołudnie, pełne wrażeń, wzruszeń, ciepła rodzinnego i przedsmaku świąt.



Aktualności

ParOle! czyli strefa zabawy
impreza plenerowa
Do dzieła!
Oficyna Kultury NOK zaprasza na otwarte działania plastyczne w plenerze dla każdego.
17.05.2025
Noc Muzeów w Młochowie
Oficyna Kultury NOK w Młochowie zaprasza na KIERMASZ WYOBRAŹNI,
czyli działania artystyczne w plenerze
Półkolonie Letnie
Zapisy od 12 maja wyłącznie przez stronę www.strefazajec.pl
10.05.2025
Zatracając się w tańcu
- pokazy solistów, duetów i grup InMotion,
- etiuda taneczna „Demeter”
w choreografii Jacka Foltyna
wszystkie aktualności